Na czym polega fitness twarzy?

Często zadawane jest mi pytanie ,,Czy gimnastyka twarzy naprawdę działa?”. Oczywiście działa, tak jak wszystkie inne prawidłowo wykonywane ćwiczenia. Wymaga tylko systematyczności i wytrwałości. Czy widzieliście kiedyś, żeby ktoś kto chce wysmuklić talię, albo podnieść pośladki, zwiększyć obwód bicepsa uzyskał takie efekty po dwóch treningach, albo ćwicząc raz na trzy miesiące? Pewnie, że nie. Tak samo jest z gimnastyką twarzy. To nie czary, tylko trening, który jak każdy inny przyniesie rezultaty po określonym czasie systematycznej pracy.
Dla zrozumienia mechanizmu działania ćwiczeń na powstrzymanie procesu starzenia musimy wiedzieć skąd się biorą zmarszczki i dlaczego z wiekiem zmienia się wyraz naszej twarzy. Na zmarszczki i rysy twarzy tylko w pewnym stopniu wpływają procesy zachodzące w samej skórze.
Tu możemy mówić o wielu czynnikach, ale nas głównie interesują zmiany strukturalne.
Mięśnie twarzy mają duży wpływ na kształtowanie się zmarszczek, owal i symetrię twarzy. Wynika to z ich specyfiki. Mięśnie te, określane mimicznymi zawiadują głównie mimiką twarzy, nadając jej wyraz odzwierciedlający stan psychiczny (radość, smutek, zdziwienie  itd.) . Wynika to stąd, iż jeden z przyczepów ma swój początek na kośćcu a drugi wrośnięty jest w skórę.
Na kształtowanie  rysów twarzy mają  wpływ powierzchnie chrząstek zlokalizowanych pod skórą nosa i uszu. To specjalny rodzaj tkanki łącznej – chrząstka sprężysta. Na niej opiera się powierzchnia skóry i następujące z wiekiem wiotczenie tych chrząstek znacząco wpływa na to jak kształtują się owal i rysy twarzy. Nawet niewielkie odkształcenie ich powierzchni postarza. Procesy te można spowolnić poprzez ćwiczenia mięśni mimicznych i masaże, które poprawiają ukrwienie w tym rejonie oraz spowalniają zmiany w chrząstkach.

Gimnastyka mięśni twarzy oparta jest przede wszystkim na ćwiczeniach izometrycznych i oporowych. Skutkiem czego ma być przyrost włókien mięśniowych, co w konsekwencji wpływa na prawidłowe napięcie skóry. Program ćwiczeń powinien być skonstruowany w taki sposób, aby zachować równowagę pomiędzy wzmacnianiem struktur a relaksacją.

I jeszcze wisienka na torcie, mój prywatny before & after. Mimo, że zdjęcia wykonane w różnych warunkach, jednak i tak łatwo zauważyć zmianę owalu, symetrii twarzy, spłycenie bruzd nosowo-wargowych oraz uniesienie policzków i kącików oczu. Zdjęcia dzieli kilka miesięcy.

before1 afterF1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>