Fitness i joga twarzy – źródła i inspiracje

fitness twarzy

Gimnastyka antyzmarszczkowa cieszy się w Polsce coraz większą popularnością.
Najczęściej funkcjonuje w formie jogi i fitnessu dla twarzy.
Spotykam się z pytaniami skąd pochodzi, kiedy powstała i gdzie są źródła.
W tym wpisie przedstawię informacje dotyczące historii tej formy aktywności, a także podzielę się z Wami ciekawymi inspiracjami.

Ćwiczenia twarzy mają długą historię. Oczywiście ewoluowały, techniki zmieniały się, doskonaliły i przybierały różne formy. Podobnie jak w innych treningach zauważymy różnice pomiędzy pierwszymi zestawami ćwiczeń, a tym co praktykowane jest obecnie.

Można powiedzieć, że ćwiczenia mięśni twarzy i szyi istnieją na świecie, odkąd ludzie dbali o zachowanie młodego wyglądu. Wiadomo, że do tej sfery życia dużą wagę przywiązywała Kleopatra. Niektórzy twierdzą, że to ona zapoczątkowała trend na gimnastykowanie twarzy.

Pierwsze publikacje dotyczące ćwiczeń antyzmarszczkowych pochodzą z Francji z 1710 roku z broszur zawierających sposoby pielęgnacji i  ćwiczenia:
Anne ” Ninon ” de Lenclos – „kobieta, która nigdy się nie zestarzała „.
Anne ” Ninon ” de Lenclos(1620-1705, 85 lat) była francuską pisarką , kurtyzaną i mecenasem sztuki .

Kolejne publikacje pochodzą z San Francisco z 1907 roku. Książka pana Sanforda Bennetta(1841-1926) ,,Exercising in Bed” obiecywała ujawnić  sekret zdrowia , siły, elastyczności ciała i długowieczności”. Sanford w wieku 50 lat był schorowanym człowiekiem, łysym i z twarzą pełną zmarszczek. Zdesperowany opracował zestaw 35 ćwiczeń do wykonywania rano w łóżku. Zestaw zawierał kilka ćwiczeń na twarz. W wieku 70 lat wyglądał młodo i żyłby może dłużej, gdyby nie wypadek, w którym zginął w wieku 80 lat.

Złota era gimnastyki liftingującej przypada na lata 1907-1937. W tym okresie największy wpływ na rozwój ćwiczeń twarzy miały następujące osoby:
Elizabeth Eve, Kathryn Murray(System of Exercises For Facial Beauty), Annette Kellerman ,,Physical Beauty: How to Keep It „(1919), Elinor Glyn, autorka książki  „The Wrinkle Book”(1927), która zawierała ćwiczenia twarzy.

Po zakończeniu wojny najbardziej znaczącą postacią był: Francois Henri „Jack” LaLanne – „the godfather of fitness” (zmarł w 2011 roku w wieku 96 lat). Amerykański superbohater, ekspert fitness i odżywiania, wielki propagator ćwiczeń twarzy. Propagował fitness dużo wcześniej niż Jane Fonda i otworzył pierwszy klub w 1936 roku w Kalifornii. W latach pięćdziesiątych miał swoje własne show
w telewizji i wiele odcinków z tego cyklu zawierało ćwiczenia na twarz.

Face Lift  Senta Marii Runge (1961). Swój program twarzy rozpropagowała po wojnie dzięki publikacjom w Vogue, kiedy przeprowadziła się  z Europy do Hollywood . Jej książka ukazała się wkrótce potem, w 1961 roku.
Na początku lat sześćdziesiątych otworzyła własny salon piękności w Hollywood. Ściany salonów zostały pokryte  ponad 12.000 referencjami od swoich klientów i widzów telewizji .
Inspiracją do jej ćwiczeń były techniki ze Wschodu. Ćwiczenia mięśni twarzy były zintegrowane z oddechem w celu lepszego dotlenienia skóry.

Cosmetrics – Romana De Vries (1979)
Romana De Vries urodziła się w Czechosłowacji , ale też przeniosła się do Ameryki po II wojnie światowej.
Romana też pojawiła się w Hollywood TV  w latach sześćdziesiątych i miała też własną linię kosmetyków .

W latach  30- stych, gimnastyke twarzy propagowała  Eva Hoffman, która współpracując z lekarzami opracowała metodę ćwiczeń mięśni twarzy. Wiele lat spędziła podróżując po świecie i udzielając lekcji techniki ćwiczeń, z reguły prywatnym osobom.

Kiedy miała 76 lat wyglądała na osobę po 50 -tce, na jej metodzie wzorowała się Eva Fraser, która spotkała ją w roku 1978 i po wielu usilnych błaganiach zgodziła się zaznajomić ją z techniką, a następnie przygotowała ja do kontynuowania jej pracy.
Od tamtego momentu Eva Fraser poczyniła trochę zmian w technice, ale jej podstawowe metody pozostały niezmienione. Eva Fraser jest autorką książki „Twarz bez zmarszczek – Lifting bez chirurga”. Pochodzi z Wielkiej Brytanii , w Londynie prowadzi zajęcia, przeszkoliła tysiące kobiet i mężczyzn z zakresu gimnastyki twarzy.

Francuzka Evelyne Gauthier-Pieuchot – ”Palce przywracają młodość twarzy”.  Opracowała metodę GRT(gimnastyka relaksująca twarzy), w której dużą rolę odgrywa wizualizacja i relaksacja.

Catherine Pez – autorka książki „Gimnastyka Twarzy. Naturalna metoda zachowania młodości i urody”. Pochodzi z Francji, podczas wieloletniej praktyki w gabinecie lekarskim opracowała metodę gimnastyki twarzy, która z powodzeniem praktykuje od wielu lat, rozpowszechnia ją w formie szkoleń i konferencji.

Carole Maggio – Kosmetyczka i właścicielka SPA.  Autorka bestsellerów, jej książki i DVD sprzedawane są na całym świecie.

Benita Cantieni – autorka książki pt”20 ćwiczeń zapobiegania zmarszczkom i starzeniu się twarzy. Założyła szkołę CANTIENICA®− Metoda Kształtowania Ciała i Postawy zajmującą się empirycznym badaniem anatomii.

W Polsce dużą rolę w promocji fitnessu twarzy odgrywa metoda Facefitness Patrycji Kondrackiej. Patrycja jest autorką książki ,,Sekret młodości Facefitness”. To u Patrycji odbyłam pierwsze szkolenie.

Joga traktuje człowieka holistycznie i zawsze zachowuje równowagę w dbałości o ciało, umysł i ducha, które traktuje jak naczynia połączone.  Zawsze kompleksowo zajmowała się ciałem człowieka, dlatego w praktyce jogi  nie brakuje zaangażowania mięśni twarzy i oczu
( o autorze jogi oczu, dr Bates’e pisałam już wcześniej).
W Azji, od wielu lat, gimnastyka twarzy jest bardzo popularna. Stamtąd pochodzi większość prekursorów jogi twarzy.
Dla mnie największą inspiracją pozostaje nowoczesna Face Yoga Method  Fumiko Takatsu. Fumiko co prawda mieszka w Stanach Zjednoczonych, ale swoją metodę propaguje  na całym świecie.
Nie mogę doczekać się jej szkoleń 8-)
W Polsce jogę dla twarzy promuje Kasia Bem.

Ja zajmuję się propagowaniem gimnastyki twarzy od dwóch lat. Zgłębianie tematu i doświadczenia związane z pracą z ludźmi oraz efektami zauważalnymi w moim wyglądzie doprowadziły do powstania autorskiego programu ACTIVE FACE obejmującego aktywności dla twarzy i szyi. Moje wieloletnie doświadczenia w roli instruktora fitness, a także współpraca z fizjoterapeutką Agnieszką Wilczyńską pozwoliły na stworzenie projektu z szerokim i wnikliwym podejściem do tematu.  Głowa i szyja są częścią całości, naszego ciała. Z tego powodu za fundament do pracy z twarzą uznaję ustawienie prawidłowej postawy ciała, tak jak ma to miejsce przy wszystkich prawidłowo prowadzonych treningach.
Dla aktywowania mięśni twarzy i szyi wykorzystuję ćwiczenia izometryczne i z wykorzystaniem oporu. Active Face to również elementy akupresury twarzy i automasażu. W programie znajdują się  ćwiczenia usprawniające wzrok i relaksujące oczy. Relaks jest elementem kończącym każdą sesję Active Face, ponieważ odgrywa ważną rolę w kształtowaniu wyrazu twarzy, o czym szerzej pisałam w ostatnim wpisie.

Z programem Active Face można zapoznać się szczegółowo podczas szkoleń odbywających się w ramach IFAA, międzynarodowej szkoły fitness. Ukończenie szkolenia umożliwia prowadzenie sesji jako instruktor, a także wykorzystywanie programu na potrzeby własne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>