Olej kokosowy – skarb z natury

kokos

Palma kokosowa nazywana jest na Filipinach i wyspach Pacyfiku ,,drzewem życia”, bo jest tam źródłem pożywienia i napoju dla ciała, lekiem poprawiającym zdrowie, materiałem do budowy domów oraz wykonania odzieży, narzędzi i rzeczy potrzebnych w codziennym życiu.
Mówi się,  że można stosować ją n 1000 sposobów.

Mnie zachwycił olej kokosowy. Używam go w kuchni, ale także stosuję do higieny jamy ustnej(o płukaniu olejem pisałam wcześniej), zastępuje mi krem do twarzy na noc i balsam do ciała. Naprawdę jest świetny. Nie potrzebuję całej kosmetyczki, kiedy wyjeżdżam, wystarczy słoiczek oleju kokosowego.
W  zachwycie nad tym specyfikiem utwierdziła mnie książka ,,Kokos naturalny antybiotyk, którą napisał doktor Bruce Fife. Polecam tę lekturę, jeśli chcesz zgłębić temat.

Fife stwierdził, że zawarte w oleju kokosowym średniołańcuchowe trójglicerydy są dobre dla wcześniaków, niemowląt i dzieci, dla osób powracających do zdrowia, seniorów i sportowców.
Na  tym oparł swoje badania publikowane na stronach czasopism medycznych.

Według doktora Fife olej kokosowy będąc pokarmem działa także jako antybiotyk, środek immunologiczny oraz jako lek regulujący funkcjonowanie i odporność organizmu. Co więcej, przywraca naturalną równowagę tkankom komórkowym, które stały się „dysfunkcjonalne”.
Jako pokarm jest odżywczy i może być spożywany niemalże bez ograniczeń. Dostarcza energii i pożywienia sam w sobie, ale również  ułatwia przyswajanie innych składników odżywczych (rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, D, E, K i takich minerałów, jak wapno, żelazo, magnez) zawartych w różnych pokarmach.

Olej kokosowy wspaniale działa na skórę. Na wyspach Pacyfiku tubylcy smarują sobie nim skórę, co chroni ich przed poparzeniami i rzadko chorują na nowotwory skóry. Stosują go również w przypadku skaleczeń, siniaków, zwichnięć i ukąszeń owadów.
Olej kokosowy leczy rany i zwalcza problemy skórne. W  książce ,,Kokos naturalny antybiotyk” możemy przeczytać, że:

- oczyszcza skórę z trądziku
– wygładza wysypkę
– niszczy grzyba skóry i paznokci
– niweluje liszaje
– zmniejsza plamy starcze i zmarszczki

Te właściwości oleju związane są z zawartością średniołańcuchowych trójglicerydów podobnych do tych, które zawiera naturalny olej naszego ciała-łój tworzący na skórze ochronną warstwę antybakteryjną i antygrzybiczą.

Olej kokosowy zastosowany na włosach, nada im połysk i  zdrowy blask oraz wzbogaci ich naturalny kolor. Jest też doskonały dla skóry głowy i może zmniejszać łupież.

O tym skarbie z natury można pisać bez końca. Jeśli zainteresował Was temat, zachęcam do przeczytania książki.
Najważniejsze, stosując olej kokosowy, wybieraj ten z pierwszego tłoczenia, jak najczystszy.

Polecam również wodę kokosową, jako świetny izotonik, ale to już temat na oddzielny wpis.

 

 

Tekst powstał w oparciu o książkę: ,,Kokos naturalny antybiotyk”, dr Bruce Fife.

Jedno przemyślenie na temat “Olej kokosowy – skarb z natury”

  1. Bardzo lubię olej kokosowy – stosuję go do smażenia ale także do twarzy, włosów i ciała. Od czasu do czasu piję wodę kokosową – jest pyyyszna, szkoda tylko, że dosyć droga.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>