7 powodów, dla których warto masować uszy

Czy słyszeliście kiedyś o masażu aurikularnym? To masaż uszu. Według medycyny chińskiej, każda część ucha odpowiada za inny narząd wewnętrzny (podobnie jak w akupresurze stopy). Masując uszy, pobudzamy  narządy i możemy dzięki temu usprawnić ich funkcjonowanie. Samo pocieranie obszaru za uchem, rozgrzewa tę część głowy, co poprawia ukrwienie tkanek wokół ucha.  Istnieje nawet terapia zwana aurikuloterapią, która zajmuje się uzdrawianiem poprzez różne techniki pracy z receptorami znajdującymi się na uszach właśnie.
Uciskanie uszu według medycyny wschodniej poprawia cyrkulację energii.

masaż ucha

W wielu grafikach dotyczących masażu aurikularnego pokazuje się małżowinę uszną jako obraz dziecka ułożonego w łonie matki, gdzie płatek ucha to odpowiednik głowy, a obrąbek odpowiada kręgosłupowi. Taki obraz pomaga na zlokalizowanie punktów-receptorów na uchu odpowiedzialnych za poszczególne części ciała; tam bowiem znajdują się zakończenia nerwowe odpowiadające za ich funkcjonowanie.

Jak możemy wykonać automasaż uszu?

Rozpocznij masowanie lewego i prawego ucha jednocześnie, zaczynając od góry i przesuwaj się w kierunku płatków uszu. Masuj opuszkami kciuka i palca wskazującego.  Ściskaj i lekko pociągaj małżowinę uszną, przesuwając palce od środka na zewnątrz. Na koniec rozciągnij płatek ucha. Następnie palcem wskazującym i środkowym intensywnie pocieraj skórę za uszami, ale rób to jedynie na twardej, kostnej części. Obszar miękkiej tkanki między szczęką a skronią omijamy, ponieważ przebiegają tam naczynia i nerwy głowy, przez co jest on niezwykle drażliwy.

Po masażu uszy powinny być rozgrzane, czerwone i pulsujące.

Korzyści, jakie niesie za sobą masowanie uszu, to:

  1. Regulacja funkcjonowania organizmu, co pomaga zmniejszyć dolegliwości
  2. Oczyszczanie organizmu z toksyn
  3. Poprawa ukrwienia i dotlenienia organizmu, co może się przydać w momencie kiedy potrzebujesz ożywienia i przypływu energii
  4. Poprawa wyglądu i kondycji skóry
  5. Relaks i ukojenie
  6.  Podniesienie odporności i przypływ sił witalnych
  7. Doskonałe uzupełnienie gimnastyki twarzy

 

Jedno przemyślenie na temat “7 powodów, dla których warto masować uszy”

  1. ~Buster pisze:

    Dziękuję za ten artykuł, na pewno zgłębię temat, bo warto! Nie tylko lekarze i tabletki, ale również medycyna alternatywna, warto o tym pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>