Automasaż i akupresura twarzy

automasaż twarzy

Twarz – podobnie jak nasze stopy, dłonie i uszy jest miejscem punktów refleksologicznych, które  przez tysiące zakończeń nerwowych połączone są z narządami i układami całego ciała.
Poprzez masowanie i uciskania punków nie tylko pobudzamy ukrwienie w tych obszarach, ale również wpływamy na cały organizm przywracając równowagę energetyczną.
Wywodząca się z medycyny chińskiej refleksologia twarzy jest naturalną terapią, która niesie za sobą korzyści zarówno dla zdrowia jak i urody.
Taki masaż wpływa na zmniejszenie poziomu napięcia w całym ciele oraz wspomaga poprawę wyglądu skóry i owalu twarzy.

automasaż twarzy

automasaż twarzy

W tym wpisie proponuję kilka technik, które pomogą się odprężyć, pobudzić ukrwienie w rejonach głowy i poprawić wygląd.

 1. POBUDZENIE
  Opuszkami palców rozpocznij delikatne ostukiwanie skóry głowy i twarzy. Wykonuj przy tym ruchy koliste. To dobra technika na początek automasażu czy gimnastyki twarzy. Pobudza i ułatwia koncentrację.
 2. GŁADZENIE CZOŁA
  Wykonaj dłońmi ruchy gładzenie czoła, rozpoczynając od jego środka w kierunku skroni aż po nasadę włosów, za każdym razem zmieniając rękę. Z kolejnymi powtórzeniami zwiększaj siłę nacisku.
 3. AKUPRESURA CZOŁA
  Zaciśnij dłonie  w pięści i kostkami obu dłoni równocześnie masuj z uciskiem czoło, prowadząc ruch od środka na zewnątrz.
 4. ODBLOKOWANIE STREFY SKRONIOWO-CZOŁOWEJ
  Kciukami uciskaj skronie wykonując okrężny masaż w kierunku górnym i następnie ku tyłowi. Spokojnie oddychaj i nie zaciskaj szczęki.
 5. REFLEKSOLOGIA OKOLIC OCZU
  Kciukami i palcami wskazującymi ściskaj brwi od nasady w kierunku skroni.
  Następnie punkt po punkcie uciskaj opuszkami środkowych palców  linię oczodołu pod dolną powieką, w kierunku od nasady nosa na zewnątrz.
 6. MASAŻ NOSA I POLICZKÓW
  Palcami wskazującymi  pocieraj boki nosa z dołu do góry i z powrotem. Następnie opuszkami palców gładź policzki od skrzydełek nosa aż po uszy.
 7. MASAŻ OKOLICY UST
  Palce środkowe ułóż nad górną wargą a serdecznie nad dolną i następnie opuszkami palców wygładzaj skórę tych okolic od środka na zewnątrz.
 8. PUNKT REN ZHONG
  Opuszkiem środkowego palca uciskaj punkt pomiędzy nosem a górną wargą znajdujący się pomiędzy dwoma środkowymi siekaczami. Następnie mocno nadymaj policzki.
  W tym punkcie przecinają się meridiany jin i jang. Uciskanie tego miejsca reguluje przepływ energii i rozbudza, kiedy czujemy się senni.
 9. MASAŻ ŻUCHWY
  Zaciśnij zęby i wyczuj palcami miejsca, gdzie napięły się mięśnie pomiędzy szczęką a żuchwą. Następnie masuj te obszary ruchami kolistymi przy rozluźnionej szczęce – lekko rozchylając usta i utrzymując język w kontakcie z podniebieniem.
 10. OWAL TWARZY, ROZLUŹNIENIE
  Opuszkami palców oszczypuj linię żuchwy od środka brody na zewnątrz w kierunku uszu odciągając delikatnie skórę od kości.

Automasaż wykonany rano zadziała dynamizująco, pobudzi i ożywi organizm. Wieczorem, dotyk może być łagodniejszy, mniej dynamiczny i powinniśmy ominąć punkt ren zhong. Wówczas osiągniemy efekt wyciszenia i przygotowania do snu.

 

Źródło: „Masaż i automasaż chiński” Marie-Laure Javerliat, dr Denis Lamboley

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>